This post is also available in: English (енглески)
U okviru zajedničke kampanje Evropske unije i Saveta Evrope „Blokiraj mržnju. Podeli ljubav!“ u prostorijama Kancelarije za mlade u Novom Pazaru, 04. jula 2022. godine održana je javna tribina i radionica na temu govora mržnje na društvenim mrežama.
„Blokiraj mržnju. Podeli ljubav!“ kampanja ima za cilj suzbijanje različitih oblika govora mržnje usmerenih na određene zajednice i pojedince u Srbiji, posebno na ugrožene i manjinske grupe. Internet omogućava slobodno izražavanje mišljenja, ali stvara lažan utisak da komentari ne ostavljaju tragove, dok naprotiv, ostaju zauvek. U onlajn svetu svako može postati žrtva govora mržnje, bez obzira na društveni status, godine i pol. Govor mržnje najčešće pogađa ranjive grupe kao što su žene, manjine i osobe sa invaliditetom.
Na manifestaciji su učestvovali glumci i ambasadori kampanje Miloš Timotijević i Slaven Došlo, kao i mlade evropske ambasadorke Teodora Cekić i Adrijana Nikitović. Događaj je moderirao predsednik NVO Monitor Aleksandar Ivanović, a učestvovali su i član Kabineta gradonačelnika zadužen za obrazovanje prof. dr Rifat Redžović i viši projektni koordinator Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Ninoslav Mladenović.
„Samo zato što dolazi preko reči, govor mržnje nije ništa manji nego lični napad, jer može imati podjednako značajne posledice. Rečima ili slikama, onlajn ili oflajn, on je i dalje oblik agresije i neopravdan čin protiv ljudskih prava i dostojanstva. To je, nažalost, svakodnevna realnost širom sveta, a ni Srbija nije imuna. Za suprotstavljanje govoru mržnje potrebni su snažni zajednički napori institucija i pojedinaca i svako od nas može da značajno doprinese u ovoj borbi“, rekao je Ninoslav Mladenović, viši projektni koordinator Saveta Evrope.
Učesnicima događaja predstavljeni su rezultati istraživanja ovog fenomena na društvenim mrežama koje je od strane NVO MONITOR sprovedeno u okviru projekta „Borba protiv diskriminacije, govora mržnje na internetu i toksičnih narativa u multikulturalnim regionima Srbije“, a uz podršku Evropske unije i Saveta Evrope.
Aleksandar Ivanović, predsednik NVO Montor koja je sprovela istraživanje, rekao je: „Odgovori mladih ljudi iz različitih regiona Srbije intervjuisanih za istraživanje pokazali su da nema značajnih razlika u poznavanju pojmova i oblika govora mržnje, ali ni u pogledu izloženosti mladih govoru mržnje na internetu, bez obzira iz kog regiona Srbije dolazili, ispitanici iz severnog, jugoistočnog i jugozapadnog regiona Srbije bili su gotovo podjednako izloženi govoru mržnje. Ovakvi rezultati teško da iznenađuju, s obzirom da se veliki deo govora mržnje širi putem interneta koji je globalna komunikaciona mreža. Druga stvar koju smo našli zajedničko među ispitanicima je njihovo nedovoljno poznavanje zakonskih okvira i mehanizama zaštite.“
Nakon uvodne reči i prezentacije istraživanja organizovana je šetnja gradskim šetalištem do letnje pozornice u Gradskom parku, gde su ispisane i izložene poruke protiv govora mržnje.
„Novi Pazar je poznat kao grad mladih, njega karakteriše multikulturalnost i tolerancija. Suprotstavljanje govoru mržnje je strateška odrednica, gradivni element u procesu obezbeđivanja međunarodnog poštovanja i uvažavanja, a pre svega, međusobnog poverenja, koji čine osnovu kohezivnog društva. Negovanje i promocija evropskih vrednosti i zaštita ljudskih prava, uključujući prava na ravnopravnost i ljudsko dostojanstvo, nešto je čemu novopazarske vlasti posvećuju posebnu pažnju“, rekao je prof. dr Rifat Redžović, član Kabineta gradonačelnika zadužen za obrazovanje.
Miloš Timotijević, glumac i ambasador kampanje, objasnio je: „Svi verovatno dobro znate da mržnja rađa mržnju i da je jedini način da pobedimo mržnju upravo ljubav. Kada sam istraživao o ovome, shvatio sam da je uvek problem pričati, a odnos ljubav – mržnja deluje užasno jednostavno, a zapravo je dosta kompleksna tema. Odatle se rađa cela ta priča, pogotovo priča na internetu i među mladima. Kada ste mlad čovek, izrazito mlad čovek, socijalizacija je dosta bitna, jer ona znači uklapati se u sredinu, među prijatelje… Kada imate nešto što je IN – a danas je in biti hejter, neko ko mrzi, to je onda veliki problem. Zato treba da napravimo da je ljubav IN, i to nekako treba da bude fokus ove kampanje i način da objasnimo mladima da je različitost ključna, i da je upravo u njoj bogatstvo ove planete. Multikulturalnost je bitna, raznolikost je bitna i to je ono čime treba da se vodimo u ovoj kampanji a i inače u životu“, rekao je.
Slaven Došlo, glumac i još jedan ambasador kampanje, rekao je: “Ja sam iz Sombora, a Sombor je isto jedan grad koji je bogat različitim nacijama i kulturama. Tokom celog mog odrastanja nisam imao odnos prema tome da je bilo koja vrsta različitosti predmet nekakvog govora mržnje ili povod za bilo kakvo izuzimanje. Razlike sam uvek video kao deo ljudskog folklora različitosti koji nas čini zanimljivima. Uostalom, te različitosti među nama nas podstiču da kroz razumevanje drugoga napredujemo u svom razumevanju sveta i svom životu. Govor mržnje trenutno jeste dosta problematičan, naročito u digitalnom svetu, a čini mi se da ima veze sa osećajem anonimnosti na internetu. Po mom mišljenju, trebalo bi da se vratimo na te osnovne ljudske vrednosti, a jedini odgovor na mržnju jeste ljubav”, podelio je.
Kampanja „Blokiraj mržnju. Podeli ljubav!” se odvija onlajn, putem stranica na društvenim mrežama (Facebook; Instagram; Twitter), kao i kroz javne događaje. U ove aktivnosti biće uključene istaknute javne ličnosti, institucije i aktivistkinje/aktivisti, koji će kroz lična iskustva, svedočenja i razmenu dobrih praksi promovisati različitost i ravnopravnost u Srbiji i regionu.
Kampanja se sprovodi u okviru projekta „Promocija različitosti i ravnopravnosti u Srbiji“ koja je deo zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022“. Ovaj program podržava ključne lokalne aktere i korisničke institucije u Srbiji i na Zapadnom Balkanu u borbi protiv diskriminacije, govora mržnje i zločina iz mržnje, kao i u borbi protiv diskriminacije prema manjinama i promovisanju prava LGBTI osoba, a posebno je usmeren prema ugroženim grupama u društvu Srbije.